PIEKARSKIE KLACHULE

Zespół zaistniał w 1982 r. z inicjatywy Marii Kopeć i członków „Klubu Seniora” Związku Emerytów i Rencistów z siedzibą w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich. Od 1987 r. działał w Klubie „Antracyt” KWK „Julian”, by w 1990 r. powrócić do MDK. Pierwszy raz zaprezentował się publiczności w 1983 r. widowiskiem „Sobótka”.

Bazując na śląskich obrzędach ludowych i pieśniach, w kolejnych latach Zespół wystawił obrzędy pór roku: „Andrzejki”, „Wilijo z Piekarskimi Klachulami”, „Ostatki”, „W Krzyżu zbawienie”, „Obrzędy Wielkanocne”, oraz obrzędy rodzinne, w tym „Wesele piekarskie” w reżyserii Marii Kopeć. Ma w swym repertuarze ponad 350 pieśni ludowych, zawodowych i religijnych.

Swój dorobek zespół prezentował na antenie ogólnopolskiej TV i Polskiego Radia oraz Radia Piekary. Występował w filmach: „Paciorki jednego różańca”, „Budnikowie i inni”, „Zarzewie”, „Piekarska Pani”, „Śladami Kolberga – Czarny Śląsk”, „Świeta wojna”. Polskie Radio, w cyklu „Kolekcja muzyki ludowej”, wydało płytę „Śląsk” – muzyka źródeł, na której wśród 35 utworów zamieszczono 12 pieśni w wykonaniu członków zespołu.

Zespół występował także poza granicami Polski (Luzerna, Paryż, Watykan, Wiedeń, Kahlenberg, Mariazell, Bratysława, Sankt Petersburg).

Od 1993 r. uczestniczył w Międzynarodowych Konferencjach Tańca Współczesnego i Festiwalach Sztuki Tanecznej organizowanych przez Śląski Teatr Tańca. W ramach projektów społecznych, z zespołem pracowali: Boris Caksiran z Jugosławii i Risa Jaroslow – choreograf z USA. W 2001 r. na kanwie śląskich pieśni ludowych został zrealizowany projekt twórczy „Bliskość”. W 2002 r. projekt ten pokazano na Festiwalu „Open Look 2002” w St. Petersburgu. W 2005 r. Zespół, wraz z grupą „Młodzi Gniewni” przedstawił na Festiwalu projekt „Generacje”, który został laureatem konkursu „Pear Arte – Przenikanie Pokoleń”. W 2006 r. uczestniczył w Festiwalu w ramach programów: „Młoda Europa” i „Taniec trzeciej generacji”.

Zespół jest laureatem wielu ogólnopolskich i wojewódzkich nagród i wyróżnień. Pięciu Członkom Ministerstwo Kultury nadało tytuł „Zasłużony Działacz kultury”. W 2007 r. z okazji XXV-lecia działalności Zespół uhonorowany został przez Towarzystwo Kultury Teatralnej medalem nr 2 „Zasłużony dla kultury teatralnej”.

W ostatnich latach Zespół koncertował podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle i Żywcu. „Piekarskie Klachule” często koncertują z programem kolęd i pastorałek, pieśni maryjnych oraz pieśni pasyjnych.

Od 1 kwietnia 2012 roku zespołem kieruje pani Irena Cisek.

Instruktor: Irena Cisek

Akompaniator: Grzegorz Wituła

Zajęcia: wtorek i piątek godz. 13.30 – 16.00 MDK ul.Bytomska 73 41-940 Piekary Śląskie